Privajanje hišnih ljubljenčkov na novorojenčka 

Pred prihodom novega družinskega člana je bil tvoj ljubljenček verjetno osrednji del tvoje pozornosti in vsakodnevnih aktivnosti. Vendar pa se lahko zgodi, da bo ob prihodu novorojenčka začel občutiti izrinjenost in zmedo zaradi spremembe v dinamiki družine. Da bi omogočila nemoten prehod in zagotovila, da se bo hišni ljubljenček uspešno prilagodil na novo situacijo v tvojem domu, je ključno, da uporabiš nekaj premišljenih in strateških pristopov.  

Pomagaj svojemu ljubljenčku, da sprejme novorojenčka 

Hišni ljubljenček se lahko počuti preplavljenega z novimi zvoki in vonji, ki jih prinaša novorojenček. Kaj lahko storiš, da mu pomagaš pri temu prehodu? 

Ko novorojenček joka, se smeji ali oddaja druge zvoke, nagradi svojega ljubljenčka z ljubeznijo, pohvalo ali majhnimi priboljški. S tem bo začel povezovati zvoke novorojenčka s pozitivnimi izkušnjami in se tako lažje privadil na novo dinamiko v domu. 

Poleg tega omogoči svojemu hišnemu ljubljenčku, da se seznani z otrokovimi vonjavami, tako da mu dovoliš, da povoha otrokova oblačila, plenice in druge predmete. Ta postopen pristop bo pripomogel k večji sprejetosti novorojenčka in zmanjšal verjetnost, da bo ljubljenček posegal po otrokovih stvareh, saj se bo naučil, da so ti predmeti del novega družinskega člana in ne predstavljajo grožnje. 

Omogoči hišnemu ljubljenčku možnost varnega umika 

Pomembno je, da svojemu hišnemu ljubljenčku omogočiš možnost umika, kadar se počuti nelagodno. Ustvari udobna, dvignjena območja, kamor se lahko umakne, da se izogne neposredni interakciji z novorojenčkom. Poskrbi, da bo pohištvo prilagojeno tako, da ne bo oviralo dostopa do teh varnih območij in spodbujaj svojega ljubljenčka, da jih uporablja, ko se počuti nervozno ali preobremenjeno. S tem mu omogočiš prostor, kjer se lahko sprosti in umiri, kar lahko prepreči morebitne konflikte ali stresne situacije ter prispeva k mirnejši dinamiki v družini. 

Ustrezi potrebam po telesni aktivnosti 

Novorojenček bo verjetno povečal tvojo zasedenost in zmanjšal čas, ki ga lahko nameniš svojemu hišnemu ljubljenčku. Odlična rešitev je vključitev telesne aktivnosti v dnevno rutino, saj predstavlja priložnost za porabo energije tako zate kot za tvojega ljubljenčka. Medtem ko se sprehajaš z novorojenčkom, vzemi s seboj tudi psa, če to dopuščajo okoliščine. Če to ni mogoče, poišči pomoč pri partnerju, prijateljih ali profesionalnih sprehajalcih psov, da zagotoviš, da bo tvoj pes še vedno dobival potrebno telesno aktivnost. Utrujen pes je pogosto bolj miren in poslušen, kar pripomore k boljšemu ravnotežju v tvoji družini. 

Nagradi dobro vedenje 

Pozitivna povratna informacija je ključnega pomena pri spodbujanju zaželenega vedenja pri tvojem hišnem ljubljenčku. Nagrajevanje ljubljenčka za mirno in prijazno vedenje v prisotnosti novorojenčka bo okrepilo njegove pozitivne reakcije. Na primer, kadar ljubljenček mirno počiva medtem ko je otrok v bližini, ga nagradi s priboljškom. Na ta način bo začel povezovati pozitivno pozornost in nagrade s svojim dobrim vedenjem, kar bo okrepilo njegovo potrpežljivost in prilagodljivost v novem družinskem okolju. 

Ustvarjanje vezi med dojenčkom in hišnim ljubljenčkom 

Kadar se ukvarjaš z novorojenčkom poskrbi, da tudi tvoj ljubljenček dobi svojo pozornost. Na primer med dojenjem ali pestovanjem pobožaj ljubljenčka ali se z njim igraj. V kolikor novorojenček zahteva popolno pozornost, daj ljubljenčku novo igračo ali žvečilko, s katero se lahko zamoti. Razmisli tudi o postavitvi ležišča v bližino otrokove previjalne mize ali stola ter ga opremi z nagrado ali igračo. Na ta način bo tvoj ljubljenček povezoval čas, preživet z novorojenčkom, s prijetnimi izkušnjami. 

Upoštevaj pravila varnosti 

Kljub vsem tem strategijam pa nikoli ne puščaj novorojenčka (ali kasneje malčka) samega v prisotnosti psa ali katerega koli drugega hišnega ljubljenčka. Če opaziš, da ljubljenček še vedno kaže znake ljubosumja ali težav, razmisli o vključitvi v tečaje poslušnosti ali poišči pomoč strokovnjaka za vedenje živali 

S potrpežljivostjo, doslednostjo in skrbno pripravo boš zagotovila, da se bosta tvoj hišni ljubljenček in novorojenček uspešno prilagodila drug drugemu. Čeprav se ta proces morda ne bo vedno zdel enostaven, bo tvoje prizadevanje za usklajevanje in prilagajanje prispevalo k ohranjanju prijetnega in harmoničnega domačega okolja za vse družinske člane. 

OPOZORILO: Informacije v članku so zgolj informativne narave in nikakor ne nadomeščajo strokovnih zdravstvenih nasvetov ali navodil za zdravljenje katerega koli zdravstvenega stanja. Uporabniki se morajo glede vseh vprašanj v zvezi s svojim zdravjem obrniti na zanesljiv zdravstveni nasvet pri svojem osebnem zdravniku. 

Povezani članki

PreMama Klub

V PreMama klubu skupaj ustvarjamo posebne trenutke na poti k materinstvu. Brezplačno članstvo prinaša osebno prilagojene vsebine, praktične nasvete in neskončno podporo skozi vsak korak nosečnosti in prvih trenutkov materinstva. »Več o Premama Klubu si lahko preberete v Pogojih uporabe. Prijava v PreMama Klub se izvede preko spodnjega obrazca.«

Izberi eno od spodnjih možnosti

©2025. Vse pravice pridržane.