Pravilna nega popkovine pri novorojenčku je pomembna za preprečevanje okužb in spodbujanje hitrega celjenja. Popkovinina krasta običajno odpade v enem do treh tednih po rojstvu, vendar je v tem obdobju potrebna nežna in skrbna nega.
Zakaj ima novorojenček krasto na popkovini?
Med nosečnostjo popkovina prenaša kisik in hranila od posteljice do otroka. Po rojstvu ta povezava ni več potrebna, zato jo zdravnik ali babica prerežeta in pustita majhen kratek del popkovine, ki se posuši in odpade. Ta proces poteka postopoma, zato je pomembno, da v tem obdobju s popkovino ravnaš nežno in upoštevaš nekaj osnovnih pravil za nego.

Kako negovati popkovino?
- Ohranjaj suho okolje
- Popkovino izpostavi zraku, da se lažje posuši in odpade.
- Pri menjavi plenice jo prepogni tako, da ne pokriva popkovine. Lahko tudi odrežeš majhen kos plenice, da bo območje okoli popkovine vedno suho.
- Ne uporabljaj alkohola ali antiseptikov, če ti tega ne svetuje zdravnik
- V preteklosti so priporočali čiščenje popkovine z alkoholom, vendar se danes priporoča naravno sušenje brez dodatnih sredstev.
- Čisti le po potrebi
- Če okoli popkovine opaziš bister ali rahlo krvav izcedek, ga nežno očisti z vlažnim bombažnim vatnim tamponom.
- Če pride do stika z blatom, očisti umazanijo s krpico, namočeno v toplo vodo in blago milo, nato območje nežno osuši.
- Kopanje z gobo namesto v kadi
- Dokler popkovina ne odpade, se izogibaj kopanju v vodi. Namesto tega dojenčka umivaj s toplo, vlažno gobico ali krpico.
- Če popkovina vseeno pride v stik z vodo, jo nežno osuši s čisto brisačo.
- Pusti, da popkovina odpade sama
- Nikoli ne vleci kraste, tudi če je videti, da bo vsak trenutek odpadla. Predčasno odstranjevanje lahko povzroči krvavenje in podaljša celjenje.

Kdaj poiskati zdravniško pomoč?
Običajno popkovina spremeni barvo (iz rumene v rjavo ali črno) in se posuši, preden odpade. Rahla krvavitev je lahko normalna, vendar bodi pozorna na znake okužbe.
- Krvavitev, ki ne preneha – če krvavitev traja več kot tri dni ali če se krvavitve ne ustavijo po več poskusih nežnega čiščenja.
- Prisotnost gnoja ali gostega rumenkastega izcedka.
- Rdečina ali oteklina okrog popkovine – na temno obarvani koži je lahko okužba manj opazna, zato je pomembno, da preveriš temperaturo kože – okuženo območje je običajno toplejše na dotik.
- Neprijeten vonj – če popkovina začne oddajati neprijeten vonj, je to lahko znak okužbe.
- Dojenček kaže znake slabega počutja – če se dojenček zdi neobičajno zaspan, razdražljiv ali ima vročino (nad 38 °C).
- Popkovina ne odpade po treh tednih – v tem primeru se posvetuj s pediatrom, saj je lahko težava povezana z imunskim sistemom.

Možne težave po celjenju popkovine
Ko popkovina odpade, se lahko pojavijo manjše nepravilnosti, ki običajno ne zahtevajo posebnega zdravljenja:
- Popkovna granuloma: to je majhna rožnata izboklina, ki lahko izloča svetlo rumenkasto tekočino. V večini primerov izgine sama v nekaj tednih, če pa se ne pozdravi, se lahko pediater odloči za manjši medicinski poseg.
- Popkovna kila: če opaziš, da se pri joku ali napenjanju okoli popka pojavi mehka izboklina, gre verjetno za popkovno kilo. Večina takšnih kil izgine sama do prvega leta starosti, le redko je potreben kirurški poseg.
Skrb za popkovino je enostaven, a pomemben del nege novorojenčka. S pravilnim pristopom lahko preprečiš morebitne zaplete in zagotoviš, da bo dojenčkov trebušček hitro in lepo zaceljen. Če opaziš kakršnekoli znake okužbe ali si v dvomih glede celjenja, se vedno posvetuj s pediatrom ali patronažno sestro.
OPOZORILO: Informacije v članku so zgolj informativne narave in nikakor ne nadomeščajo strokovnih zdravstvenih nasvetov ali navodil za zdravljenje katerega koli zdravstvenega stanja. Uporabniki se morajo glede vseh vprašanj v zvezi s svojim zdravjem obrniti na zanesljiv zdravstveni nasvet pri svojem osebnem zdravniku.