Rojstvo novega dojenčka prinaša velike spremembe v življenje vseh družinskih članov. Starejši otrok, ki je bil do zdaj navajen določene rutine in pozornosti, se lahko ob prihodu novorojenčka znajde pred novimi izzivi. Ta prehod lahko spremljajo različna čustva – od navdušenja in radovednosti do negotovosti ali ljubosumja. S pravim pristopom lahko to obdobje postane dragocena izkušnja, ki družino še bolj poveže in okrepi odnose. Kako torej starejšega otroka pripraviti na prihod bratca ali sestrice ter mu pomagati, da bo spremembo doživel kot nekaj pozitivnega?
Prvo srečanje v porodnišnici
Ko starejši otrok prvič obišče novorojenčka v porodnišnici je pomembno, da srečanje poteka mirno in brez nepotrebnega stresa. Prvi stik naj bo kratek, a poln topline in ljubezni, da otrok spremembo doživi kot nekaj varnega in naravnega ter ohrani občutek stabilnosti.
Namesto da ob prvem srečanju novorojenčka držiš v naročju, ga položi v posteljico ali lupinico. Tako bo starejši otrok najprej začutil tvojo bližino in ga boš lahko objela, nato pa ga predstavi dojenčku. To mu bo dalo občutek, da je še vedno pomemben in da ima posebno vlogo v družini.
Čeprav novorojenček potrebuje veliko pozornosti je prav, da tudi starejšemu otroku omogočiš, da dobi svoj trenutek. Pri tem si lahko pomagaš z majhno pozornostjo, na primer z darilom, ki ga novorojenček “prinese” starejšemu bratu ali sestri. Še posebej dobro je, če so to igrače ali dejavnosti, ki jih lahko starejši otrok uporablja med dojenjem ali nego novorojenčka. Tako se bo počutil vključeno in manj prikrajšanega za tvojo pozornost.
Izogibaj se izrazu “novi dojenček”, saj lahko starejši otrok dobi občutek, da je bil zamenjan. Namesto tega reci “tvoj brat” ali “tvoja sestra”, kar bo okrepilo občutek povezanosti. Povej mu tudi, kako zelo srečen je dojenček, da ima prav njega za svojega starejšega brata ali sestro.

Vključevanje starejšega otroka v nego novorojenčka
Eden od najboljših načinov, da starejši otrok sprejme novega družinskega člana je, da ga aktivno vključiš v nego dojenčka. Seveda naj bodo naloge prilagojene njegovi starosti in sposobnostim.
Lahko mu zaupaš manjše opravke, kot so prinašanje plenic, podajanje dude ali izbira oblačil za dojenčka. Če pokaže zanimanje, mu lahko dovoliš, da s tvojo pomočjo nežno poboža ali celo pomaga pri kopanju mlajšega bratca ali sestrice. S tem mu omogočiš, da se počuti pomembnega in koristnega, namesto da bi imel občutek, da je izključen iz dogajanja.
Pomembno je, da otroka ne siliš v pomoč, temveč ga spodbujaš na nežen in igriv način. Naj občuti, da je njegova vloga dragocena, ne pa obveznost.
Pohvale in spodbujanje neodvisnosti
Da se starejši otrok ne bi počutil zapostavljenega, je ključno, da ga redno spodbujaš in pohvališ. Vsak njegov uspeh – naj bo to pomoč pri negi novorojenčka, opravljanje vsakodnevnih nalog ali samostojno oblačenje – naj bo opažen in cenjen.
Spodbujanje njegove samostojnosti in odgovornosti je eden najboljših načinov za ohranjanje samozavesti in pozitivne družinske dinamike. Pomembno je, da se otrok počuti cenjenega in da razume, da je kljub novemu družinskemu članu še vedno pomemben del družine.

Spodbujanje povezanosti z novorojenčkom
Čeprav novorojenček zahteva veliko mamine pozornosti, je pomembno, da tudi starejšemu otroku omogočiš, da razvije občutek povezanosti z njim. Lahko ga spodbujaš, da pomaga pri iskanju potrebščin za dojenčka, ga predstavi drugim družinskim članom ali skupaj z njim izdela nekaj posebnega za mlajšega bratca ali sestrico – na primer voščilnico ali obesek.
Poleg tega lahko otroku pripoveduješ zgodbe o njegovih prvih mesecih življenja – kakšen je bil kot dojenček, kaj je rad počel, kakšne dogodivščine ste imeli skupaj. Če opazi podobnosti med seboj in novorojenčkom, bo lažje sprejel novega družinskega člana in se z njim povezal.
Ohranjanje rutine in občutka varnosti
Ko se družina prilagaja na nove okoliščine, je pomembno, da starejšemu otroku zagotoviš občutek stabilnosti. Ohranitev vsakodnevnih rutin mu pomaga, da se lažje prilagodi na spremembe in se ne počuti izoliranega.
Rutine, kot so skupni obroki, branje pravljic pred spanjem ali redni sprehodi, mu dajejo občutek varnosti in predvidljivosti.
Poleg tega lahko uvedeš tudi “posebni čas” – nekaj minut dnevno, ko se starejšemu otroku posvetiš samo ti. Naj bo to trenutek, ko počneta nekaj, kar ima rad, kot je igra s kockami, risanje ali pripovedovanje zgodb.
Vsaka družinska prilagoditev potrebuje čas. Sprejemanje novega bratca ali sestrice je lahko za starejšega otroka vznemirljivo, hkrati pa prinese tudi veliko čustev. Pomembno je, da otrokovih občutkov ne zanikaš ali jih zmanjšuješ, temveč mu pomagaš, da jih izrazi. Dovoli mu, da spregovori o svojih strahovih in mu zagotovi, da ima v družini še vedno svoje posebno mesto.
Ne glede na izzive, ki jih prinaša širitev družine, ne pozabi, da je to obdobje rasti in povezovanja. S potrpežljivostjo, ljubeznijo in podporo lahko ustvariš srečno in harmonično družinsko vzdušje, kjer se vsi člani počutijo cenjene in ljubljene.
OPOZORILO: Informacije v članku so zgolj informativne narave in nikakor ne nadomeščajo strokovnih zdravstvenih nasvetov ali navodil za zdravljenje katerega koli zdravstvenega stanja. Uporabniki se morajo glede vseh vprašanj v zvezi s svojim zdravjem obrniti na zanesljiv zdravstveni nasvet pri svojem osebnem zdravniku.