Oblačenje novorojenčka za različne vremenske razmere je pomembno za njegovo varnost in udobje, ne glede na to ali je zunaj mrzlo ali vroče. Tukaj je vse, kar moraš vedeti, da boš pripravljena na vse vremenske izzive s svojim novim dojenčkom.
Obleka za hladno vreme
- Plasti: začni s tankim bodijem, ki se zapenja pod plenicami in dodajaj plasti, kot so dolge majice in hlače ali celo zimski kombinezon, če boš v zelo hladnih razmerah.
- Zaščiti od glave do pet: poskrbi, da bo dojenček pokrit od glave do pet, vključno z rokavicami, kapo, debelimi nogavicami in čevlji.
- Ne pozabi na odeje: če greš ven z vozičkom, lahko uporabiš odejo in/ali dežno prevleko za voziček kot dodatno plast, ki lahko pomaga ohranjati toploto v vozičku.
- Varnost v avto sedežu: ko prideš do avta, odstrani dojenčkovo debelo jakno, saj se lahko pod varnostnimi pasovi stisne in postane preveč ohlapna v primeru nesreče. Dojenček lahko v avto sedežu še vedno nosi več tankih plasti ter kapo in rokavice.
- Bodi pozorna na pregrevanje: dojenčki, oblečeni v preveč plasti ali odej, so bolj izpostavljeni tveganju za pregrevanje. Če sta bila zunaj, odstrani dojenčkova zimska oblačila takoj, ko prideš v zaprte prostore – tudi, če dojenček spi.
Obleka za toplo vreme
Pregrevanje ni nevarno le v hladnem vremenu — vroči in vlažni dnevi so lahko nevarni za novorojenčke, ki še ne morejo uravnavati lastne telesne temperature. Kako lahko poskrbiš za varnost svojega dojenčka?
- Odstrani plasti: ko temperatura preseže 24°C, zadostuje ena plast oblačil.
- Pokrij dojenčkovo glavo z lahkim klobučkom: ne glede na vreme so klobuki pomembni za zaščito pred sončnimi žarki.
- Uporabi tanjše materiale: ko je res toplo, uporabi lažje tkanine, še posebej ponoči.
- Zaščiti dojenčka pred soncem: večina zdravnikov podpira uporabo sončne kreme pri dojenčkih vseh starosti, vendar je za novorojenčke najbolje, da se v vročem ali mrzlem vremenu popolnoma izognejo izpostavljenosti soncu. Poskrbi, da bo senca na voljo, če se odpraviš na plažo.
Prav tako poskrbi, da bo tvoj dojenček vedno suh, saj lahko mokra ali vlažna oblačila dojenčka ohladijo tudi, ko je zunaj toplo.
Kaj je prava temperatura za dojenčka?
Ne glede na zunanje vreme bi morala biti telesna temperatura tvojega dojenčka vedno med 36,5 in 37,5 °C.
Poleg tega naj se temperatura v dojenčkovi sobi ne glede na letni čas giba med 20 in 22°C. Če je tvoj dojenček nedonošenček, nastavi termostat malo višje, na 22°C.
Znaki, da je dojenčku prevroče ali prehladno
Ko je dojenčkom prevroče, so lahko videti rdeči in znojni ali pa dihajo hitro. To jih lahko razdraži in v skrajnih primerih pripelje do toplotne kapi.
Če se zdi, da je tvoj dojenček pregret, začni odstranjevati plasti, pojdi v notranje prostore in pokliči pediatra ali 112, če se ne ohladi takoj.
Ko je dojenčku prehladno, lahko razvije ozebline ali hipotermijo. Preveri znake letargije ali neodzivnosti. Če ima dojenček ozebline, se prizadeto območje lahko pojavi mehurjasto in belo ali bledo sivo. V obeh primerih takoj kontaktiraj zdravnika ali pokliči 112.
Ne glede na to ali so zunanje temperature nizke ali visoke, je pomembno, da svojega dojenčka ustrezno zaščitiš pred vremenskimi vplivi. Uporabljaj več plasti oblačil, ki jih lahko po potrebi dodaš ali odstraniš in vedno zaupaj svojim občutkom. Če sumiš, da je tvojemu dojenčku premrzlo ali prevroče, ne oklevaj in hitro prilagodi njegova oblačila ali pa se umakni v prostor s primerno klimo, kjer bo tvojemu dojenčku bolj udobno.
OPOZORILO: Informacije v članku so zgolj informativne narave in nikakor ne nadomeščajo strokovnih zdravstvenih nasvetov ali navodil za zdravljenje katerega koli zdravstvenega stanja. Uporabniki se morajo glede vseh vprašanj v zvezi s svojim zdravjem obrniti na zanesljiv zdravstveni nasvet pri svojem osebnem zdravniku.