Otekanje stopal in gležnjev je ena najpogostejših težav, s katero se soočajo nosečnice, zlasti v zadnjem trimesečju. Čeprav je običajno neškodljivo, lahko povzroči nelagodje in oteži vsakodnevne aktivnosti.
Pri nekaterih ženskah je otekanje komaj opazno, pri drugih pa lahko postane precej izrazito, še posebej ob koncu dneva ali v vročem vremenu. Do otekanja pride predvsem zaradi povečane količine krvi in tekočin v telesu, ki so nujne za podporo rasti in razvoja otroka. Rastoča maternica pritiska na vene v medeničnem predelu, kar upočasni vračanje krvi iz spodnjih okončin proti srcu. To povzroči zastajanje tekočine v nogah in stopalih. Poleg tega hormonske spremembe vplivajo na elastičnost žilnih sten, kar še dodatno prispeva k otekanju. Pogosto se oteklina pojavi postopoma in se čez noč nekoliko zmanjša, saj je telo v ležečem položaju bolj učinkovito pri cirkulaciji tekočin.

Kako si lahko pomagaš pri otekanju stopal?
Čeprav otekanja stopal ni mogoče popolnoma preprečiti, lahko z nekaj preprostimi ukrepi ublažiš nelagodje in izboljšaš prekrvavitev.
- Izogibaj se dolgotrajnemu stanju ali sedenju – če moraš stati dlje časa, se poskusi vsaj občasno premikati, dvigovati na prste in krožiti z gležnji. Pri sedenju se izogibaj križanju nog, saj to dodatno upočasni krvni obtok.
- Dviguj noge – kadar sediš ali ležiš, si podloži noge z blazino, da jih dvigneš nad raven srca. Tako boš spodbudila vračanje krvi proti srcu in zmanjšala pritisk na vene v nogah.
- Spi na levi strani – ta položaj zmanjša pritisk na spodnjo votlo veno, ki vrača kri iz spodnjega dela telesa proti srcu, kar izboljša krvni obtok in pomaga pri zmanjšanju otekanja.
- Nosi kompresijske nogavice – elastične nogavice pomagajo preprečevati zastajanje tekočine v nogah in izboljšajo prekrvavitev. Pomembno pa je, da niso pretesne in ne omejujejo krvnega pretoka.

- Vključi redno telesno aktivnost – hoja, raztezne vaje in plavanje pomagajo pri izboljšanju cirkulacije in zmanjševanju otekanja. Plavanje je še posebej koristno, saj voda naravno pritiska na telo in zmanjša oteklino v nogah.
- Ohlajanje stopal – namakanje nog v hladni vodi ali tuširanje s hladno vodo lahko pomaga pri zmanjšanju otekanja in osveži utrujene noge. Izogibaj se vročim kopelim, saj lahko poslabšajo težavo.
- Nosi udobno obutev – med nosečnostjo se lahko stopala nekoliko razširijo, zato izberi čevlje, ki nudijo dovolj opore in prostora. Izogibaj se visokim petam in tesnim čevljem, saj lahko dodatno obremenijo noge in prispevajo k otekanju.
- Povečaj vnos tekočine – čeprav se zdi nelogično, večja hidracija telesu pomaga pri bolj učinkovitem izločanju odvečne tekočine. Priporočljivo je piti vsaj 2–3 litre vode dnevno.

Kdaj poiskati zdravniško pomoč?
Blago otekanje stopal in gležnjev je običajno normalen del nosečnosti in se po porodu postopoma zmanjša. Vendar pa moraš biti pozorna na nenadne in izrazite spremembe, saj lahko nekatere oblike otekanja nakazujejo resnejše zdravstvene težave. Če opaziš nenadno in močno otekanje stopal, rok ali obraza, ki ga spremljajo glavobol, zamegljen vid ali povišan krvni tlak, je to lahko znak preeklampsije, resnega stanja, ki zahteva zdravniško oskrbo. Prav tako je lahko zaskrbljujoče, če otekanje prizadene samo eno nogo in ga spremlja bolečina, saj to lahko nakazuje na globoko vensko trombozo, ki zahteva takojšnje ukrepanje.
Če se otekanje nenadoma poveča ali ga spremljajo drugi zaskrbljujoči simptomi, se čim prej posvetuj s svojim zdravnikom.
OPOZORILO: Informacije v članku so zgolj informativne narave in nikakor ne nadomeščajo strokovnih zdravstvenih nasvetov ali navodil za zdravljenje katerega koli zdravstvenega stanja. Uporabniki se morajo glede vseh vprašanj v zvezi s svojim zdravjem obrniti na zanesljiv zdravstveni nasvet pri svojem osebnem zdravniku.