Kako velikost in rast posteljice vplivata na razvoj ploda 

Posteljica je eden najpomembnejših organov v nosečnosti, saj zagotavlja kisik in hranila za rastočega otroka ter odstranjuje odpadne snovi iz njegovega krvnega obtoka. Poleg tega proizvaja hormone, ki so ključni za vzdrževanje nosečnosti. Njena velikost, rast in delovanje močno vplivajo na zdravje ploda in matere. Ko zdravnik omeni, da je posteljica “majhna” ali “velika”, to lahko pomeni različne stvari in ima potencialne posledice za razvoj otroka. 

Kako velikost posteljice vpliva na razvoj ploda?

Velikost posteljice je odvisna od številnih dejavnikov, kot so genetika, zdravstveno stanje matere in prehranske navade. Če posteljica ne raste dovolj ali raste prehitro, lahko to vpliva na plod na več načinov.

 Majhna posteljica lahko pomeni, da plod ne prejema dovolj kisika in hranil. To lahko vodi do zastoja plodove rasti (intrauterine growth restriction oz. IUGR), kar pomeni, da plod ne doseže pričakovane velikosti za določeno gestacijsko starost. Posledično se lahko rodi z nizko porodno težo, kar lahko vpliva na njegovo odpornost in razvoj v zgodnjih mesecih življenja. 

Nekateri možni vzroki majhne posteljice vključujejo: 

Velika posteljica je pogosto povezana z določenimi zdravstvenimi stanji, kot so gestacijski diabetes ali anemija pri materi. Če je posteljica prevelika, lahko plod prejme preveč hranil, kar lahko povzroči prekomerno rast (makrosomijo) in s tem poveča tveganje za zaplete med porodom, kot so težaven vaginalni porod, ramenska distocija in potreba po carskem rezu. 

Nekateri možni vzroki velike posteljice vključujejo: 

Poleg same velikosti je pomembna tudi hitrost rasti posteljice. Če raste prehitro, lahko to povzroči neravnovesje med potrebami ploda in sposobnostjo matere, da te potrebe zadovolji. To lahko vodi do razvoja preeklampsije, ki je nevarno stanje, povezano z visokim krvnim tlakom in tveganjem za prezgodnji porod. 

Placentarna insuficienca: Ko posteljica ne opravlja svoje funkcije 

Placentarna insuficienca nastane, ko posteljica ne deluje pravilno in ne zagotavlja dovolj kisika ter hranil za plod. To lahko povzroči zaostajanje rasti ploda, prezgodnji porod in druge zaplete. 

Možni dejavniki tveganja vključujejo: 

Placentarno insuficienco je težko zdraviti, zato je ključno zgodnje odkrivanje in natančno spremljanje nosečnosti. Nosečnice s tem stanjem so pogosto pod povečanih zdravniškim nadzorom, včasih pa je potreben tudi zgodnji porod za zaščito ploda. 

Kako podpreti zdrav razvoj posteljice in ploda? 

Skrb za zdravje posteljice je neposredno povezana z zdravim razvojem ploda. Redni pregledi pri ginekologu so ključni, saj omogočajo spremljanje rasti in razvoja posteljice ter ploda. Pomembno je tudi, da nosečnica vzdržuje zdrav življenjski slog – uživa uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini in minerali, redno izvaja zmerno telesno aktivnost ter se izogiba škodljivim snovem, kot so cigarete, alkohol in droge. 

Če opaziš zmanjšano gibanje ploda, močne bolečine v trebuhu ali krvavitve, se čim prej posvetuj z zdravnikom. Pravočasno odkrivanje težav lahko bistveno izboljša izid nosečnosti. 

OPOZORILO: Informacije v članku so zgolj informativne narave in nikakor ne nadomeščajo strokovnih zdravstvenih nasvetov ali navodil za zdravljenje katerega koli zdravstvenega stanja. Uporabniki se morajo glede vseh vprašanj v zvezi s svojim zdravjem obrniti na zanesljiv zdravstveni nasvet pri svojem osebnem zdravniku. 

​ 

 

Povezani članki

PreMama Klub

V PreMama klubu skupaj ustvarjamo posebne trenutke na poti k materinstvu. Brezplačno članstvo prinaša osebno prilagojene vsebine, praktične nasvete in neskončno podporo skozi vsak korak nosečnosti in prvih trenutkov materinstva. »Več o Premama Klubu si lahko preberete v Pogojih uporabe. Prijava v PreMama Klub se izvede preko spodnjega obrazca.«

Izberi eno od spodnjih možnosti

©2025. Vse pravice pridržane.