Kako lajšati nelagodje v hrbtu med nosečnostjo? 

Bolečina v hrbtu med nosečnostjo ni nič nenavadnega, saj tvoje telo doživlja velike spremembe. Z rastjo trebuščka se spreminja tudi tvoje težišče, kar lahko vpliva na obremenitev hrbtenice in povzroča bolečine. Tukaj je nekaj nasvetov, kako se spopasti s temi izzivi in ohraniti svoje telo gibčno in čim manj obremenjeno. 

Prva in zelo pomembna stvar je ohranjanje pravilne drže. Ko tvoj trebuh raste, se težišče premakne naprej, kar te lahko nagne k nepravilnemu nagibu nazaj, da ohraniš ravnotežje. To dodatno obremenjuje mišice v tvojem spodnjem delu hrbta. Da bi to preprečila, se trudi stati pokončno in visoko, s prsmi naprej in rameni sproščeno nazaj. Kadar stojiš, imej kolena rahlo pokrčena, da ne obremenjuješ hrbtenice, kadar pa moraš stati dalj časa, si pomagaj s stopničko za eno nogo, da zmanjšaš pritisk na hrbet. 

Pomembno je tudi, da izbiraš primerno obutev. Nošenje visokih pet ni priporočljivo, saj premakne tvoje težišče še bolj naprej in poveča tveganje za padce, prav tako pa obremenjujejo spodnji del hrbta. Namesto tega raje nosi nizke pete ali športne čevlje, ki nudijo dobro podporo. Občasno je koristno nositi tudi trebušne pasove ali posebna nosečniška oblačila, ki nudijo dodatno oporo trebuhu in zmanjšajo obremenitev na hrbtenici. 

Ko govorimo o dvigovanju težkih predmetov, je ključno, da to počneš pravilno. Namesto da se sključiš, raje počepni in uporabi moč nog, da dvigneš predmet. Tvoj hrbet naj bo pri tem čim bolj raven, da preprečiš morebitne poškodbe. 

Spanje na boku s koleni rahlo pokrčenimi lahko prav tako olajša bolečine v hrbtu. Uporabi blazine za podporo trebuhu in med koleni, da zmanjšaš napetost na hrbtenici. 

Ne pozabi na toploto in mraz, ki lahko pomagata pri lajšanju bolečin. Topli in hladni obkladki so preprost, a učinkovit način za zmanjšanje bolečine. Če se odločiš za toplotno blazinico, bodi previdna, da je ne uporabljaš na previsoki temperaturi, da ne pride do opeklin. 

Nazadnje, redna telesna aktivnost je ključna. Gibanje, kot sta hoja ali plavanje, lahko okrepi tvoje hrbtne mišice in zmanjša nelagodje. Če nisi prepričana, katere vaje so varne, se posvetuj s fizioterapevtom, ki ti lahko pokaže primerne vaje za raztezanje in krepitev mišic. 

Če bolečina v hrbtu postane huda ali poleg bolečine opaziš druge simptome, kot so krvavitev, vročina ali krči, takoj pokliči svojega zdravnika. Ne pozabi, da je tvoje zdravje in zdravje tvojega otroka na prvem mestu, zato vedno upoštevaj nasvete zdravstvenih strokovnjakov. 

OPOZORILO: Informacije v članku so zgolj informativne narave in nikakor ne nadomeščajo strokovnih zdravstvenih nasvetov ali navodil za zdravljenje katerega koli zdravstvenega stanja. Uporabniki se morajo glede vseh vprašanj v zvezi s svojim zdravjem obrniti na zanesljiv zdravstveni nasvet pri svojem osebnem zdravniku. 

Povezani članki

PreMama Klub

V PreMama klubu skupaj ustvarjamo posebne trenutke na poti k materinstvu. Brezplačno članstvo prinaša osebno prilagojene vsebine, praktične nasvete in neskončno podporo skozi vsak korak nosečnosti in prvih trenutkov materinstva. »Več o Premama Klubu si lahko preberete v Pogojih uporabe. Prijava v PreMama Klub se izvede preko spodnjega obrazca.«

Izberi eno od spodnjih možnosti

©2025. Vse pravice pridržane.