Kako dojenček sliši zvoke v maternici? 

Nosečnost je obdobje čudežev in eden izmed fascinantnih vidikov je zavedanje in spremljanje, kako se pri dojenčku razvija sposobnost sluha. Razumevanje, kdaj in kako dojenček začne zaznavati zvoke, je lahko čudovit način za krepitev zgodnje povezanosti med tabo in tvojim nerojenim otrokom. 

Razvoj sluha pri dojenčku 

Tvoj dojenček začne s procesom slušnega razvoja že zelo zgodaj. Že okoli šestega tedna nosečnosti se začnejo oblikovati osnovna tkiva za možgane, obraz, oči, ušesa in nos. Približno v devetem tednu se na straneh vratu pojavijo majhne vdolbine, ki so zgodnji predhodniki dojenčkovih ušes. Čeprav še niso na svoji končni lokaciji, se bodo postopoma premaknile navzgor in se razvile v ušesa, ki jih boš lahko občudovala, ko se tvoj dojenček rodi. 

Kdaj dojenček začne slišati? 

Okoli 18. tedna nosečnosti so dojenčkova ušesa dovolj razvita, da začne zaznavati prve zvoke. To vključuje zvoke iz zunanjega sveta in tudi tiste, ki jih morda sploh ne opaziš, kot so žuborenje tvojega želodca in šumenje zraka v tvojih pljučih. Do 24. tedna se občutljivost za zvoke hitro izboljšuje in tvoj dojenček postaja vse bolj pozoren na zvoke iz okolice. 

Kako zveni svet v maternici? 

Zvoki potujejo najbolje skozi odprt prostor, kar pomeni, da zvok v odprtem prostoru slišimo bolje, kot na primer pod vodo v bazenu. Ker je tvoj dojenček obdan z amnijsko tekočino in je zavit v plasti tvojega telesa, so zvoki, ki jih sliši v maternici, pridušeni. 

Zabavaj se s tem preprostim poskusom: Pokrij si usta z roko in se pogovarjaj. To je približno takšen zvok, kot ga sliši tvoj dojenček v maternici. Opazila boš, da lahko slišiš tone in višine stavkov, morda pa ne boš razumela posameznih besed. 

Bi morala igrati glasbo svojemu razvijajočemu se dojenčku? 

Čeprav ni dokazov, da bi klasična glasba izboljšala IQ tvojega dojenčka, predvajanje glasbe temu ne škodi. Medtem ko lahko dolgotrajna izpostavljenost glasnim zvokom pri plodu povzroči možne slušne napake,  so konkretni učinki še vedno slabo raziskani. Če veliko časa preživljaš v posebej hrupnem okolju, razmisli o  začasnih spremembah med nosečnostjo zaradi varnosti tvojega dojenčka. Vendar pa občasni hrupni dogodki ne bi smeli povzročati težav. 

Komunikacija z dojenčkom v maternici s pogovorom, petjem in predvajanjem glasbe lahko pomaga pri razvoju njegovih slušnih sposobnosti. Ti trenutki poleg krepitve čustvene vezi med teboj in tvojim dojenčkom prav tako spodbujajo njegov senzorični razvoj. Torej, če se počutiš pripravljeno, začni komunicirati s svojim dojenčkom že danes; posluša te! 

OPOZORILO: Informacije v članku so zgolj informativne narave in nikakor ne nadomeščajo strokovnih zdravstvenih nasvetov ali navodil za zdravljenje katerega koli zdravstvenega stanja. Uporabniki se morajo glede vseh vprašanj v zvezi s svojim zdravjem obrniti na zanesljiv zdravstveni nasvet pri svojem osebnem zdravniku. 

Povezani članki

PreMama Klub

V PreMama klubu skupaj ustvarjamo posebne trenutke na poti k materinstvu. Brezplačno članstvo prinaša osebno prilagojene vsebine, praktične nasvete in neskončno podporo skozi vsak korak nosečnosti in prvih trenutkov materinstva.

Izberi eno od spodnjih možnosti

©2024. Vse pravice pridržane.