10 pogostih zmot o ovulaciji

Raziskave kažejo, da je kar 40 % trditev o zanositvi netočnih ali zavajajočih. V tem članku bomo razkrili nekaj pogostih zmot o ovulaciji, na podlagi katerih boš lahko sprejela bolj informirane odločitve na poti do starševstva.  

Ovulacija se vedno zgodi na 14. dan cikla  

Dolžina menstrualnega cikla se razlikuje od ženske do ženske, povprečje pa je 28 dni. Ne glede na dolžino cikla ovulacija običajno nastopi približno 10 do 16 dni pred začetkom naslednje menstruacije. 

Za zanositev je potreben orgazem  

Čeprav je res, da je jajčece sposobno preživeti do 24 ur, lahko spermiji v vagini, maternici ali jajcevodih preživijo od pet do sedem dni. Zato je možno zanositi tudi, če imaš spolne odnose kadarkoli v sedmih dneh pred ovulacijo. 

Zanositi je mogoče le, če imaš spolne odnose na dan ovulacije  

Seveda mora tvoj partner doživeti orgazem, da sperma doseže jajcevode in jajčece, vendar pa orgazem pri ženski ni nujen za zanositev. 

Med plodnim obdobjem moraš imeti spolne odnose vsak dan, da zanosiš  

Največje plodno okno je 8-9 dni v vsakem menstrualnem ciklu, zato je možno zanositi ob kateremkoli spolnem odnosu v tem času. Za povečanje možnosti zanositve so priporočeni spolni odnosi na vsake dva do tri dni med plodnim obdobjem. 

Po jemanju kontracepcijskih tablet traja dlje časa, da zanosiš  

Mogoče je zanositi takoj po prenehanju jemanja tablet, vendar pa je priporočljivo počakati do prve naravne menstruacije. Čeprav lahko traja nekaj mesecev, da se hormoni normalizirajo, ni dokazov, da bi kontracepcijske tablete dolgoročno vplivale na plodnost. 

Povišanje telesne temperature kaže, kdaj si najbolj plodna  

Hormona estrogen in progesteron povzročata spremembe telesne temperature skozi menstrualni cikel. Spremljanje temperature te lahko nauči prepoznati najbolj plodne dni. 

Preberi več o merjenju bazalne telesne temperature.

Ovulacija je boleča    

Za večino žensk ovulacija ni boleča, čeprav nekatere ženske občutijo bolečino v spodnjem delu trebuha. Ta bolečina običajno traja nekaj minut do dva dni. 

Neredni cikli pomenijo manjšo plodnost     

Če imaš neredne menstruacije, je morda težje zanositi, saj morda ne ovuliraš redno. Vzroki za nepravilne menstruacije so lahko prehrana, stres, telesna teža in hormonske spremembe.  

Določeni spolni položaji lahko povečajo možnosti za nosečnost       

Ni dokazov, da bi katerikoli spolni položaj izboljšal možnosti za zanositev. Kljub temu lahko položaj, ki spermo približa materničnemu vratu, nekoliko pomaga. 

Telesna teža ne vpliva na zanositev

Raziskave kažejo, da so težave z nerednimi menstruacijami in ovulacijo ter povečano tveganje za neplodnost in spontane splave pogostejše pri ženskah s prekomerno telesno težo. Podobno lahko tudi ženske s premajhno telesno težo doživljajo neredne menstruacije, kar lahko oteži zanositev, zato je vzdrževanje zdrave telesne teže ključno za izboljšanje možnosti za uspešno zanositev. 

S pravilnim razumevanjem ovulacijskega cikla in dejavnikov, ki vplivajo nanj, boš lahko bolje načrtovala in povečala svoje možnosti za uspešno nosečnost. S skrbjo za zdravo telesno težo in rednim spremljanjem telesnih signalov si na pravi poti.  

OPOZORILO: Informacije v članku so zgolj informativne narave in nikakor ne nadomeščajo strokovnih zdravstvenih nasvetov ali navodil za zdravljenje katerega koli zdravstvenega stanja. Uporabniki se morajo glede vseh vprašanj v zvezi s svojim zdravjem obrniti na zanesljiv zdravstveni nasvet pri svojem osebnem zdravniku. 

Povezani članki

PreMama Klub

V PreMama klubu skupaj ustvarjamo posebne trenutke na poti k materinstvu. Brezplačno članstvo prinaša osebno prilagojene vsebine, praktične nasvete in neskončno podporo skozi vsak korak nosečnosti in prvih trenutkov materinstva.

Izberi eno od spodnjih možnosti

©2024. Vse pravice pridržane.