Nosečnost in ščitnica – zakaj je pomembno redno spremljanje? 

Nosečnost je obdobje velikih telesnih sprememb, med katerimi ima ščitnica posebno vlogo. Ta majhna žleza v obliki metulja, ki se nahaja na sprednjem delu vratu, proizvaja hormone, ključne za uravnavanje metabolizma in energije v telesu. Med nosečnostjo pa njeno delovanje postane še bolj pomembno, saj vpliva na zdravje tako matere kot razvijajočega se ploda. 

Kako nosečnost vpliva na delovanje ščitnice? 

Med nosečnostjo se potrebe po ščitničnih hormonih povečajo. Plod v prvem trimesečju še nima razvite lastne ščitnice, zato je popolnoma odvisen od materinih hormonov za pravilen razvoj možganov in živčnega sistema. Da bi zadostila tem potrebam, se ščitnica nosečnice poveča in postane bolj prekrvavljena. Poleg tega se v telesu zviša raven hormona hCG, ki lahko začasno vpliva na delovanje ščitnice. Zaradi teh sprememb je pomembno, da ščitnica deluje optimalno, saj lahko tako podpira zdrav razvoj ploda. 

Motnje delovanja ščitnice v nosečnosti

Težave s ščitnico med nosečnostjo niso redke. Najpogostejši motnji sta hipotiroza (zmanjšano delovanje ščitnice) in hipertiroza (povečano delovanje ščitnice). 

Zakaj je pomembno redno spremljanje? 

Redno spremljanje delovanja ščitnice med nosečnostjo je ključno za pravočasno odkrivanje in zdravljenje morebitnih motenj. S tem se zmanjšajo tveganja za zaplete pri materi in otroku. Priporočljivo je, da ženske s predhodnimi težavami s ščitnico ali tiste z družinsko anamnezo bolezni ščitnice opravijo krvne teste že pred načrtovano nosečnostjo ali v zgodnji nosečnosti. S tem se lahko pravočasno prilagodi zdravljenje in zagotovi optimalno okolje za razvoj ploda. 

Vloga joda v nosečnosti 

Jod je bistven mineral za sintezo ščitničnih hormonov. Med nosečnostjo se potrebe po jodu povečajo, saj ga potrebujeta tako mati kot plod. Pomanjkanje joda lahko vodi v motnje delovanja ščitnice in negativno vpliva na razvoj otroka. Zato je pomembno, da nosečnice poskrbijo za zadosten vnos joda, bodisi s prehrano bodisi s prehranskimi dopolnili, kot priporoča zdravstveni strokovnjak. 

Kaj pričakovati po porodu? 

Po porodu se hormonsko ravnovesje v telesu ponovno spremeni, kar lahko vpliva na delovanje ščitnice. Pri nekaterih ženskah se lahko razvije poporodni tiroiditis, vnetje ščitnice, ki lahko povzroči začasne motnje v njenem delovanju. Zato je pomembno, da tudi po porodu spremljaš svoje počutje in se ob morebitnih simptomih posvetuješ z zdravnikom. 

OPOZORILO: Informacije v članku so zgolj informativne narave in nikakor ne nadomeščajo strokovnih zdravstvenih nasvetov ali navodil za zdravljenje katerega koli zdravstvenega stanja. Uporabniki se morajo glede vseh vprašanj v zvezi s svojim zdravjem obrniti na zanesljiv zdravstveni nasvet pri svojem osebnem zdravniku. 

Povezani članki

PreMama Klub

V PreMama klubu skupaj ustvarjamo posebne trenutke na poti k materinstvu. Brezplačno članstvo prinaša osebno prilagojene vsebine, praktične nasvete in neskončno podporo skozi vsak korak nosečnosti in prvih trenutkov materinstva. »Več o Premama Klubu si lahko preberete v Pogojih uporabe. Prijava v PreMama Klub se izvede preko spodnjega obrazca.«

Izberi eno od spodnjih možnosti

©2025. Vse pravice pridržane.