Pripravi svoje telo na nosečnost s temi vajami 

Razmišljaš o tem, da bi začela družino? Čestitke! Načrtovanje dojenčka vključuje upoštevanje številnih dejavnikov, kot so finančna stabilnost in duševno zdravje obeh partnerjev, ki so ključni za dobro pripravo na novo obdobje v tvojem življenju. Pogosto spregledan, a izjemno pomemben dejavnik, je priprava telesa na izzive nosečnosti. Če tvoje telo ni dovolj »fit« ali močno, se lahko tvoja nosečnost sprevrže v obdobje, polno bolečin v hrbtu, nogah in drugih težav. Kako torej lahko pripraviš svoje telo na nosečnost?

Naslovi trajne poškodbe 

Pred spočetjem je ključno, da nasloviš morebitne trajne mišično-skeletne težave, kot so išias, težave s kolki ali bolečine v hrbtu. Poškodbe ali nelagodje se lahko med nosečnostjo zaradi povečanega pritiska na hrbtenico in hormonskih sprememb poglobijo. Razmisli o posvetovanju s fizioterapevtom nekaj mesecev pred poskusom zanositve. 

Izvajaj kardio vadbo 

Redna kardio vadba je koristna za ohranjanje telesne pripravljenosti, še posebej, če načrtuješ nosečnost. Med nosečnostjo se volumen krvi poveča za 45 odstotkov, srčni utrip se poviša, lahko se soočiš tudi z nevarnostjo gestacijske hipertenzije. Po mnenju zdravstvenih strokovnjakov redna vadba učinkovito podpira tvoje telo pri obvladovanju teh sprememb. Izberi aerobno vadbo, ki ti je všeč in jo lahko dosledno izvajaš. Možnosti, kot so hoja, tek, plavanje, kolesarjenje in ples, so odlične izbire. Kardio vadbo lahko nadaljuješ tudi med nosečnostjo, vendar je pomembno, da se o varnosti posvetuješ s svojim zdravnikom.

Okrepi mišice medeničnega dna 

Nosečnost pritiska na mišice medeničnega dna. Oslabljenost teh mišic lahko privede do težav, kot so uhajanje urina ali nelagodje med nosečnostjo. Za izboljšanje moči mišic medeničnega dna razmisli o vajah, kot so Keglove vaje, izpadni koraki in počepi. 

Zgradi močno in prožno jedro 

Med nosečnostjo morajo mišice tvojega jedra podpirati hitro rast maternice in trebuha. Oslabljene mišice jedra lahko povzročijo bolečine v spodnjem delu hrbta in nelagodje, saj se borijo s naraščajočo težo. Svoje jedro lahko krepiš z vajami, kot so deske (t. i. plank), bočne deske, prožnost trebuha pa lahko prav tako izboljšaš z dihalnimi vajami. Sodelovanje na vadbah, kot sta joga in pilates, lahko poveča tako moč jedra kot tudi prožnost. 

Okrepi noge 

Med nosečnostjo in po njej mišice spodnjega dela telesa nosijo dodatno breme. Nosile bodo težo tvojega razvijajočega se dojenčka in kasneje igrale ključno vlogo pri varnem dvigovanju in spuščanju tvojega dojenčka. Za krepitev zadnjice in nog vključi vaje, kot so počepi, mostovi in mrtvi dvigi. Te vaje bodo okrepile mišice, izboljšale stabilnost in zmanjšale tveganje za poškodbe. 

Z upoštevanjem teh nasvetov lahko okrepiš svoje telo in ga pripraviš na zdravo in srečno nosečnost. Ne pozabi pa tudi posvetiti pozornosti svojemu duševnemu zdravju in se pripraviti na prihodnost z zaupanjem in radovednostjo! 

OPOZORILO: Informacije v članku so zgolj informativne narave in nikakor ne nadomeščajo strokovnih zdravstvenih nasvetov ali navodil za zdravljenje katerega koli zdravstvenega stanja. Uporabniki se morajo glede vseh vprašanj v zvezi s svojim zdravjem obrniti na zanesljiv zdravstveni nasvet pri svojem osebnem zdravniku. 

Povezani članki

PreMama Klub

V PreMama klubu skupaj ustvarjamo posebne trenutke na poti k materinstvu. Brezplačno članstvo prinaša osebno prilagojene vsebine, praktične nasvete in neskončno podporo skozi vsak korak nosečnosti in prvih trenutkov materinstva. »Več o Premama Klubu si lahko preberete v Pogojih uporabe. Prijava v PreMama Klub se izvede preko spodnjega obrazca.«

Izberi eno od spodnjih možnosti

©2025. Vse pravice pridržane.